Rovarirtás
A legfontosabb, hogy tisztában legyünk a kérdéses rovar biológiai sajátosságaival. A kártevő életmódja szerinti kulcsfontosságú helyekre juttatjuk ki a rovarirtószert. Ilyen célterületek csótány megjelenésekor a vizes helyiségek (konyha,wc és fürdő), ágyi poloska ártalmakor az ágy és fekvőhely, valamint a környező bútorok és felületek. Bolhairtáskor a padló kezelése szükséges, elsősorban a hézagos parketta, padló, a poros beton és szőnyegpadló ad lehetőséget elszaporodásukra. Hangya előfordulásakor a fal és padló találkozásánál végzünk sávpermetezést, de hosszú távú megoldást –ez esetben-csak a mérgezett csalétek biztosít. Kiegészítő módszerként hidegködös kiűzést is alkalmazunk, ha a probléma megkívánja. A rovarirtók sikerének azonban sosem a hangzatos technológia az alapja hanem a szakszerű, alapos és becsületes munka továbbá a hatékony rovarirtószer. És még egy fontos dolog: a kártevők elleni védekezésben ugyanolyan jelentősége van a megelőzésnek, mint az irtószeres eljárásoknak!
CSÓTÁNY
A csótány
lapított testű, ovális, hosszú csápú, csökevényes szárnyú, rejtőzködő életmódot
folytató kártevő. A német csótány sárgás-barna, 10-15 mm hosszú, a kevésbé
gyakori konyhai csótány feketés-barna, 15-30 mm hosszú rovar. Mindenevő,és
mivel nagy folyadék igényű, jellemzően a vizes blokkok környékén és a kuka körül
találkozhatunk vele leggyakrabban. Irtása permetezéssel,hidegködképzéssel és mérgezett csalétek
kihelyezésével ("gélezés") történik.
ÁGYI POLOSKA
Az ágyi poloska 4-8 mm hosszú, rozsdabarna színű, szárnytalan vérszívó, élősködő. Csípése csak órákkal a vérszívás után kezd viszketni. Jelenlétére a csípésen kívül a lepedőn előforduló apró vérpöttyökről is lehet következtetni. Rejtőzködő életmódot él,nappal az emberi fekhely néhány méteres közelében, a legkülönbözőbb apró résekben, repedésekben tanyázik mozdulatlanul.Sötétben jön elő, ez emberi test melegét érzékeli. Kifejlődve jellemzően télen 2 naponta, nyáron hetente jár vért szívni. A takaró alól kilógó végtagokat keresi fel először. Házi módszerekkel a legritkább esetben sikerül csak megszabadulni tőle. Érdemes minél hamarabb szakembert hívni, mert nagyon gyorsan elszaporodhat és egyre nehezebb lesz megszabadulni tőle. Az életminőséget elképesztően leronthatja (állandó, csillapíthatatlan viszketés, alvászavar, pszichés problémák, stb.) Irtása összetett, szakértelmet igénylő feladat.
FÁRAÓHANGYA
A faraóhangya trópusi rovar, hazánkba a 70-es években hurcolták be. A nőstény 3,5-4 mm hosszú, a hím 3-4 mm, a dolgozó nagyon apró (2-2,5 mm), vörösessárga, vékony testalkatú. Tipikusan a panelházak jellemző kártevője, (szabadban nem találkozhatunk vele) ahol a kiegyenlített hőmérséklet és az aktív terjedésre optimális szerkezeti feltételek adottak. A fáraóhangya-irtást tartós méregmező kialakításával és mérgezett csalétek segítségével végezzük. Tipikus jelenség, amikor a lakás valamely részében egy szárnyas hangyaboly jelenik meg. Ez az úgynevezett "rajzás". Ettől nem kell megijedni, annyi történik ilyenkor, hogy az egyik megtermékenyített anya (királynő) a kíséretével elhagyja a fészket és új helyet keres. 10-14 nap alatt magától megszűnik a probléma, ahogy megjelentek, el is fognak tűnni. Természetesen ezt nem kell tétlenül megvárni, érdemes közbe avatkozni.
BOLHA
A bolhák Magyarországon kb. 50 bolhafaj fordulhat elő.A bolhák átlagosan 2-4 mm nagyságú,lapított testű, vérszívó ízeltlábúak. Hátsó lábai segítségével 10 cm magasra, de 30 cm távolságra is elugorhat. Igen kellemetlen csípéseket okoz, melyek rendkívül viszketnek.Az embert elsősosban a sertés bolha kedveli,(de a macskabolha is megtalálja)amely nappal is felkapaszkodhat a ruházaton és jellemzően deréktájon szív vért,majd elhagyja a "gazdáját".Elszaporodására kedvező táptalaj a kutyaól és környéke,hézagos padló,parketta,szőnyegpadló.Irtása pezmetezéssel történik.
KULLANCS
A kullancs 1-4 mm nagyságú, lapos, tojásdad alakú, vérrel teleszívott állapotában akár babszem nagyságúra megduzzadó pókidomú.Jellemzően a fűszálakon,fás,bokros terület növényzetén függeszkedve várják az "áldozatot",akire felkapaszkodhatnak vért szívni. A kullancs által terjesztett két legfontosabb betegség, a vírusos agyhártya-gyulladás és a baktérium által okozott Lyme-kór. Az Európai Unióban jelenleg nincs ellenük engedélyezett kártevőirtószer forgalomban.Egyedüli lehetőség az egyéni védekezés.Szabad forgalomban kaphatóak különféle aeroszolos,pumpás riasztószerek,krémek,amelyek több órán át biztonságot nyújtanak,de elengedhetetlen a kullancsvizit és –ha már megtalált bennünket a kullancs-az azonnali eltávolítás.A kullancs bőrbe fúródása és- az esetlegesen-fertőző anyag bejutása a szervezetbe 4-6 óra.Tehát érdemes minél hamarabb a megfelelő technikával a kullancsot kiszedni.Semmiképpen ne várjunk vele,ne hagyjuk a bőrben.